Rodič koučem v životě i při přípravě dítěte na přijímací zkoušky

Na začátku přípravy na přijímací zkoušky na víceleté gymnázium bylo mým dcerám 11 a 10 let. 

Přihlásila jsem je na přípravné kurzy českého jazyka, matematiky a pravidelně chodily na testy nanečisto. Když jsem viděla, jak jsou před testy vystresované a nevěří si, položila jsem si otázku, kdo je připraví mentálně? Kdo je připraví na zvládnutí náročných stresujících situací? Kdo jim pomůže vybudovat vnitřní sílu?

Jak můžete svému dítěti pomoci?

Snažíme se naše děti neustále podporovat. Právě v době, kdy procházejí přípravou na přijímací zkoušky a jsou na ně kladeny obrovské nároky, kdy srovnávají své výsledky s dalšími dětmi, kdy se najednou z kamarádů stávají rivalové, kdy jsou součástí masy čtyř set dětí, které se hlásí na stejné gymnázium, ale přijímají pouze 60 dětí, jim můžeme pomoci, aby si věřily. Aby o sobě nepochybovaly, aby se naučily přijímat své chyby a poučily se z nich.

Co se děti ve škole učí a co NEučí?

Ve škole se děti učí český jazyk, matematiku, dějiny, cizí jazyk, tělocvik a další. Co se ale ve škole NEučí je to, co se skrývá uvnitř nich, tedy poznání jejich vnitřního já.

Pak je otázkou, kdo jim pomůže zjistit jejich hodnoty? Kdo je naučí uvědomit si své potřeby? Jak se vyrovnat se svými pocity? A kdo jim vysvětlí, jak pracovat na své image?

Tímto děti ve škole nikdo neprovází a přitom je to tak důležité uvědomit si, co je uvnitř nás a kdo opravdu jsme. My jako rodiče máme možnost pomoci našim dětem zamyslet se nad těmito otázkami, protože díky důkladnému zamyšlení nad sebou samým jsme schopni určit a uvědomit si své autentické já a naplnit svůj vlastní potenciál.

Každý z nás je totiž unikát!

Co můžete dělat pro své dítě při přípravě na zkoušku?

Podporujte jeho sebedůvěru a objevte jeho motivaci.

  • Sebedůvěra – jedná se o víru a pozitivní hodnocení sami sebe. Jde o přesvědčení, že máte potenciál a dovednosti potřebné k dosažení úspěchu. Sebedůvěra může mít významný vliv na náš výkon. Děti s vysokou sebedůvěrou vidí své silné stránky a jsou ochotni přijímat své nedostatky. Dokáží dosáhnout svých cílů a překonat překážky. Sebedůvěru lze u dětí aktivně rozvíjet výchovou, zkušenostmi, úspěchy a posilovat prostřednictvím pozitivního myšlení, sebepoznání a konstruktivního sebekritického hodnocení.
  • Motivace – je síla, která nás pohání k dosažení určitých cílů, naplnění potřeb, uspokojení touhy a ambicí. Motivace je významným faktorem v lidském životě. Motivace závisí na různých faktorech, jako je osobnost, hodnoty, potřeby, zkušenosti a aktuální situace. Je důležité porozumět motivaci daného jedince, protože má zásadní vliv na to, jakým způsobem se pak rozhoduje, jedná a pracuje na dosažení svého cíle.

Jak zjistit co motivuje vaše dítě?

Cílem přípravy je uspět při přijímací zkoušce. Je ale potřeba s dítětem opakovaně mluvit o jeho potřebě proč chce uspět. Až při objevení a identifikování jeho proč, můžete odhalit jeho motivaci.

Jaké mohou být potřeby?

Pro jedno dítě může být potřebou dokázat rodičům, že má na to, dostat se na gymnázium. Pro druhého to může být potřeba dokázat to, co jeho starší sourozenec, který na gymnáziu již je. Pro dalšího to může být naděje, že v novém kolektivu najde kamaráda, kterého ve stávající třídě nemá.

Každé dítě bude mít své potřeby jiné. Příležitostí nás rodičů je snažit se zjistit právě potřeby našeho dítěte. Abychom pochopili, na čem je založena právě jeho/její motivace.

Může se stát, že aktuální potřebou vašeho dítěte je nejlepší kamarád/ka v současné třídě. Chodí po škole ven do parku, mají společné kroužky a tento aktuální sociální život je pro něj/ní extrémně důležitý. Pak motivace úspěšně složených přijímacích zkoušek a přechod do jiné školy a kolektivu zřejmě nebude vysoká. Od této nízké motivace se pak samozřejmě může odvíjet následný úspěch/neúspěch u přijímacích zkoušek.

Jak podpořit sebedůvěru vašeho dítěte?

Budování sebedůvěry je důležité pro osobní a emocionální rozvoj vašich dětí.

Chvalte své děti za jejich úspěchy a snahu, a to nejen za výsledky.

Ukažte jim, že si vážíte jejich pokusu a snažení, bez ohledu na to, jak to dopadlo.

Buďte přítomni pro své děti v jejich obtížných chvílích.

Dávejte jim podporu a povzbuzujte je, když mají problémy.

Pomozte dětem pochopit, že chyby jsou součástí jejich učení a růstu.

Pomozte jim najít aktivity, které je baví a ve kterých mohou rozvíjet své dovednosti.

Umožněte dětem vyjádřit své myšlenky, pocity a obavy.

Poslouchejte je a nabídněte jim podporu a porozumění.

Učte děti, že nikdo není dokonalý a že je důležité najít rovnováhu mezi svými silnými a slabými stránkami.

Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může vyžadovat odlišný přístup k podpoře sebedůvěry. Buďte trpěliví a citliví k potřebám svých dětí a neustále si budujte pozitivní a podpůrný vztah s nimi.

A jak to máte vy?

Dočtením tohoto článku až do konce dáváte najevo, že štěstí a úspěch vašeho dítěte má pro vás velký význam. Budu moc ráda, když mi napíšete, jak to vidíte a cítíte právě vy.

Vnímám a rozpoznávám unikátní kvality každého člověk a proto mě baví pomáhat rodičům objevovat jedinečnost jejich dětí a vést je tak ke štěstí a úspěchu. Můj příběh najdete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Projděte 5 kroků k úspěchu vašeho dítěte při přijímací zkoušce
  • Kategorie
  • Facebook